O Restauracji
O Restauracji

MAZEL TOV

radujmy się!

Nasza restauracja znajduje się w mieście, gdzie przez stulecia żyli obok siebie przedstawiciele wielu narodowości, w tym polskiej i żydowskiej. Podczas ważnych wydarzeń  jedni życzyli sobie szczęścia, drudzy mawiali dwa słowa: Mazel Tov!

Pragnąc podtrzymać atmosferę radości, jak towarzyszy szczęśliwym chwilom, właśnie MAZEL TOV nazwaliśmy nowe miejsce na kulinarnej mapie Białegostoku.

MAZEL TOV to miejsce wyjątkowe, jak nasze miasto, gdzie przy jednej ulicy mieszkali ludzie różnych narodowości i wyznań. Często chodzili do tej samej  szkoły, razem bawili się na podwórkach, a gdy dorośli, nierzadko prowadzili wspólnie interesy.

Chcemy, aby MAZEL TOV łączyło ludzi. Mamy nadzieję, że będziecie się z nami cieszyć i radować, a okazji, by życzyć sobie szczęścia albo powiedzieć Mazel Tov  będzie wiele.
Bo właśnie MAZEL TOV symbolizuje radość z życia, z tego co przynosi każdy dzień, wdzięczność za to, co się wydarzyło i nadzieję, że los nadal będzie  nam sprzyjać.

MAZEL TOV

tu przeszłość łączy się z przyszłością

Nasza restauracja mieści się przy ul. św. Rocha. Niegdyś przybywali nią przyjezdni z Warszawy, a gdy uruchomiono Kolej Warszawsko – Petersburską, ulica stała się osią łączącą dworzec z centrum miasta.

Znajdowały się tu domy zasłużonych dla miasta białostockich rodów. Między nimi przycupnęły niewielkie sklepiki, jak ten z  pończochami i bielizną Basi Lewit pod numerem 7. Były też fabryki, jak zakład Shoena i Feinsteina pod „dwunastką”,  gdzie tkano sukna i szyto kołdry.

Nieopodal ulicy Rocha rozpościerały się owiane  mroczną sławą żydowskie Chanajki – dzielnica, do której lepiej było nie zbłądzić po zmroku. I choć ani dawnych mieszkańców ani budynków już nie ma, pragniemy zachować pamięć o tym, co było.

Pragniemy, aby MAZEL TOV stało się miejscem przyjaznym, w którym szanujemy przeszłość i z otwartością patrzymy w przyszłość.

MAZEL TOV

to kuchnia żydowska z podlaską duszą

Kuchnia żydowska tworzy jedną z najbarwniejszych mozaik kulinarnych na świecie. Wpływ na nią ma historia, tradycja i rodzina, a wiele przepisów przekazywanych jest z pokolenia na pokolenie. Ale kuchnia żydowska czerpie też z miejsc, gdzie powstaje. To one nadają jej niespotykaną różnorodność i niepowtarzalność.

Nasza kuchnia ma podlaską duszę. Staramy się w niej wykorzystywać, to co rodzi nasza ziemia. Nie może zabraknąć w niej potraw z ziemniaków, tak charakterystycznych dla naszego regionu, śledzi, którymi handlowali białostoccy Żydzi czy popularnej na całym świecie faszerowanej ryby.

A ponieważ nie ma jednolitej kuchni żydowskiej, tak jak nie ma jedynego przepisu na siekaną wątróbkę czy kluski z macy – nasze potrawy też są  niepowtarzalne.

Mamy nadzieję, że zakochacie się w smakach MAZEL TOV i będziecie naszymi częstymi gośćmi.

Czekamy na Was w Mazel Tov!

Restauracja Mazel Tov
Kuchnia Żydowska

ul. Św. Rocha 8A, 15-879 Białystok
tel. +48 537 537 509

Zapraszamy:

Wtorek – Czwartek: 14:00 – 22:00
Piątek: 14:00 – 23:00
Sobota: 12:00 – 23:00
Niedziela: 12:00 – 20:00